pondělí 30. července 2012

AUF WIEDERSEHEN, DEUTSCHLAND...

A je po dovolené... Letos jsme po mnoha letech na letní dovolenou nezavítali na jih za sluníčkem a za teplem, ale na sever, přesněji na severozápad. Bylo to sice také za mořem, jenže hodně studeným (koupat se opravdu nedalo). Na programu teda byly památky a jiné pamětihodnosti Saska, Braniborska, Berlína a Maklenburska-Předního Pomořanska, což určitě zúročím hned v příštím semestru v předmětu Dějiny a reálie Německa. Takže, shrnuto a podtrženo, až na to studené a upršené počasí to nemělo chybu, Německo má každopádně co nabídnout a být tam teplo aspoň jako v Bulharsku, jinam bych nejezdila.

Prvním zastavením bylo lužicko-srbské město Cottbus - lužickosrbsky Chóśebuz, česky Chotěbuz, které jsem navštívila v roce 1985 s rodiči a letos s mým přítelem mužem.

Označení ulice v Cottbusu. Bramborske naměsto znamená v lužické srbštině Braniborské náměstí. Nevím jak vám, ale mně to zní až trochu pohádkově. :-)

Po krátké prohlídce půvabného městečka a odpočinku u kávy Meinl na jedné kouzelné terásce, jsme se vydali po dálnici směrem k Berlínu, kde jsme měli zamluveny dvě noci v penzionu na okraji Berlína a následně druhý den byl na pořadu celodenní výlet do hlavního města Německa. Cestou po dálnici jsme minuli odbočku k Tropical Islands, to ale až příště...Další den - jsme v Berlíně a jede se nahoru. Avizované frontě na vyhlídkovou televizní věž jsme utekli o fous, když jsme sjeli výtahem dolů, byla už fronta turistů až ven. Výhled byl ovšem excelentní.

Dole pod námi je nejznámější berlínské náměstí Alexanderplatz, kterému Berlíňané říkají zkráceně Alex. Na Alexu jsme si dali dopolední kafíčko s nějakým moučníkem a šli jsme dál...
Humboldtova univerzita
Ruské velvyslanectví v Berlíně

No, a potkali jsme i známé osobnosti a bylo to až vyčerpávající v tom světě plném celebrit. :-) Museum Madame TussaudsStaré a nové... I počasí bylo každou chvíli jinéBrandenburger Tor na konci proslulé ulice Unter den Linden a deštivé rozloučení s Berlínem, ovšem s úsměvem na tváři a s Berliner Bärem, symbolem Berlína, kolem ramen...

Další den jsme jeli (a dojeli) úplně na sever Německa, do Warnemünde, které je dnes součástí bývalého hanzovního města Rostock. Pohodička, v autě pěkná muzika, dálnice bez poplatků a omezení (teda většinou). Prostě Německem jsme profrčeli natotata.


A toto je už kolonáda v přímořském lázeňském městečku Warnemünde s dlouhou pláží
Písek, proti ledovému a rozbouřenému moři, nádherně hřál

Toto je moje nejoblíbenější fotka z Warnemünde. :-) Plážová sedátka na písečných dunách patří neodmyslitelně ke koloritu severoněmeckého baltského pobřeží. Sednete si do nich s knížkou či tabletem, posloucháte křik racků a šum moře.  Z historie plážového koše: Když si v roce1882 objednala Elfriede von Maltzahn, která měla slabost pro chvilky u moře s knihou v ruce, u košíkářského mistra Wilhelma Bartelmanna “krytou plážovou židli” z proutí a vyšla s ní na pláž, dělali si  z ní legraci: „Podívejte se, madam s sebou vláčí koš na prádlo!“. O deset let později už nebyly v Německu přímořské lázně, ve kterých by tyto proutěné koše chyběly.


Tady už jsme zpátky v Rostocku - druhý den byla taková zima, že jsem si musela koupit svetr a šálu.


Pátý den naší krátké dovolené jsme se vydali směrem na jih od moře, tedy zpátky do vnitrozemí s tím, že se podíváme do městečka Malchow, které leží na jezeře zvaném Malchower See. Je to jen malá zajížďka z dálnice A19 a vše je dobře značeno. Městečko a okolí je velmi vhodné pro cykloturistiku. I když nás tam potkalo dost nevlídné počasí (zrovna začalo hustě pršet), viděli jsem tam raritu, otočný most, pro auta i pěší, který se v určitých intervalech otáčením otevírá jako průplav pro lodě.


A to je vše, přátelé... Also tschüss, Deutschland, bis bald! Za rok se ale budeme těšit zase někam hooooooodně do tepla. ;-)

0 komentářů:

Okomentovat