pátek 4. října 2013

DÝŇOVÁ POLÉVKA

4.10.2013  Tato polévka patří mezi mé favority! Možná je to tím, že si ji užiju párkrát na podzim a pak se na ni celý rok těším. A ta doba přišla právě teď, kdy mají dýně svou hlavní sezónu.

Na polévku budete potřebovat

400 g očištěné dýně (nejlépe hokkaidó, ale lze použít třeba máslovou dýni)
2 PL másla
1 cibuli
2 stroužky česneku
1 litr zeleninového vývaru
100 ml     smetany na vaření
sůl
mletý pepř
muškátový oříšek
1 ČL sladké mleté papriky
2 PL citronové šťávy
dýňový olej na ozdobu (ale taky kvůli nezaměnitelné chuti)

Takže jak na ni? Ze všeho nejdříve si musíte očistit dýni, což sice není zrovna příjemná část receptu, ale rozhodně trochu práce stojí za to. Větší dýni zpracovávám najednou a nezpracovanou část dám zmrazit. Příště půjde vaření polévky jako na másle, hotová bude do 30 minut. Oloupanou dýni nastrouháme na hrubém struhadle. Drobně nakrájenou cibuli a prolisovaný česnek osmahneme na rozpáleném tuku, přidáme připravenou dýni a lehce orestujeme, přidáme necelou lžičku sladké papriky, zalijeme zeleninovým vývarem a dochutíme kořením. Necháme asi 15 minut vařit. Nakonec přidáme smetanu, ještě chvilku provaříme, vyndáme bobkové listy a rozmixujeme tyčovým mixérem. Dochutíme citronovou šťávou a muškátovým oříškem (ale toho jen tak dvě strouhnutí, je hodně aromatický).

Na talíři "ozdobíme" asi 1 PL oleje z dýňových semínek. Pokud dýňový olej neznáte, určitě ho zkuste, má výbornou oříškovou chuť a bez něj to není ono. Navrch se mohou dát ještě opražená dýňová semínka nebo tenký pláteček vysmažené slaninky, ale dýňový olej podle mě nic nenahradí.

0 komentářů:

Okomentovat