středa 5. března 2014

BULGUR

5.3.2014  Znáte bulgur? Nebojte se, není to ani bulharský guru ani gurmánský Bulhar. :-) Tímto zdravím Bulharsko a moc se těším na letošní dovolenou!
Už jsem dlouho nepřidala žádný recept, tak přicházím s jedním rychlým a chutným na salát z bulguru. Mně chutná víc teplý a jen tak samotný, ale určitě se dá jíst i nastudeno nebo jako příloha. Pokud jste ještě balgur nezkoušeli, tak honem na to, protože jeho příprava je velmi snadná a rychlá. Navíc je bulgur nejen chutná potravina, ale také hodně zdravá. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamín A, minerály (fosfor, železo, hořčík) a téměř žádný tuk. 100 dkg uvařeného bulguru má jen 347 kJ. Podporuje činnost střev, nenadýmá a také působí pozitivně na nervovou soustavu. Bulgur je vlastně nalámaná celozrnná pšenice, která se prodává již předvařená, takže jak je uvedeno výše, její příprava je rychlá. Druhů přípravy je vlastně několik, ale čím kratší doba varu, logicky, tím lépe pro bulgur.
Na 2-3 porce si připravte:

250 g suchého bulguru
8 středních žampionů
1 cibuli
1 stroužek česneku (mám velký silný domácí, tak to přizpůsobte)
1 PL řepkového oleje (nic proti olivovému, ale tady by asi dělal divnou pachuť)
1 PL bylinkového 5% octa (obyčejný raději nedávejte) nebo citronové šťávy
6 sušených rajčat
kousek natě jarní cibulky
kopr
sůl
pepř

Bulgur uvařte podle návodu nebo jako já (vařím max. 7 minut). Do vařící osolené vody dám důkladně propláchnutý bulgur a na mírnějším ohni vařím, občas promíchám. Množství vody dávám cca 2,5krát více, než je objem bulguru, pokud nějaká voda zbyde, přecedím. Ale nejspíš nezbyde. Takže po sedmi minutách vypnu, hrnec stáhnu bokem a nechám přikrytý pokličkou aspoň 20 minut. Lze vařit i déle a pak není třeba tak dlouhá doba bobtnání, ale delším varem se ztrácí hodnotné látky - takže za mě, NE!
Po uplynutí doby vyzkouším "tvrdost" a zbyde-li nějaká voda, scedím. Mezitím si nakrájím na drobno cibuli, žampiony na větší kostky (hodně se scvrknou), namačkám česnek, nakrájím jarní cibulku, sušená rajčata na menší kostičky, případně kopr, pokud je čerstvý, mražený jen vyndám z mrazáku. Na pánvi nechám zesklovatět cibulku, přidám žampiony, posolím, opepřím, ani se nemusí přidávat voda, pustí šťávu, kterou vydusím a téměř nakonec přidám česnek. Promíchám. To celé je hotové asi tak za 5 minut. Pak toto všechno (i to nakrájené) přendám do mísy společně s uvařeným bulgurem, přidám ocet nebo citronovou šťávu, trochu oleje a sůl podle potřeby. Pořádně zamíchám. Ochutnám, případně dosolím a můžu hned jíst. Když salát zbyde, před další konzumací ho trochu ohřeju v MW, chutná mi víc teplejší.

Musím se omluvit za fotku - možná někdy přefotím za denního světla, už není co. :-)

0 komentářů:

Okomentovat