úterý 27. května 2014

CÍSAŘSKÝ TRHANEC

27.5.2014  Když jsem dopsala minulý příspěvek o Vídni, každou chvíli mě provázel pocit, že jsem ještě na něco zapomněla. Vzpomněla jsem si až dneska - chtěla jsem se s vámi podělit o následující, naprosto jednoduchý, ale neokoukaný recept na Císařský trhanec neboli Kaiserschmarren. Když jsem se v Rakousku ptala, jak tato sladká dobrůtka vznikla, bylo mi vysvětleno, že si císař Franz Josef I. přál jako moučník po obědě palačinku, ale kuchař se při míchání těsta zapovídal a těsto se mu moc nepovedlo, což mělo za následek trhavé palačinky. A tak se rozhodl, že je rozseká, posype rozinkami, skořicí a cukrem, to celé zamíchá do ne zrovna vzhledného něčeho a podá císaři jako nový druh moučníku. Trhanec císaři velmi zachutnal a tak ho začali podávat i všem vzácným návštěvám. Časem se recept dostal mezi obyčejný lid a vznikl typicky lidový moučník Kaiserschmarren. Jestli je to příběh zcela vymyšlený, nebo je na něm kus pravdy, nám už dneska s jistotou nikdo nepoví, důležitější ale je, že skvěle chutná a zvládne ho uvařit opravdu každý.

V dnešní rakouské kuchyni najdete trhance v mnoha verzích, tradičně se připravuje s rozinkami namočenými v rumu, ale obměn je opravdu hodně, např. s mandlemi nebo švestkami. Já přicházím s vylepšeným receptem z Tyrolska, takže správně by se měl jmenovat Tyrolský císařský trhanec (něm. Tiroler Kaiserschmarren), ale říkejme mu jakkoliv, skvělý bude určitě... 

Trhanec uděláte snadno - na 4 porce si nejdříve oloupete a nakrájíte jablíčka (2 ks) na malé kostičky, zasypete cukrem a skořicí, přidáte šťávu z citronu a dáte bokem. Pak oddělíte žloutky od bílků (3 ks), bílky ušleháte zvlášť. Do mísy dáte žloutky (3 ks), mléko (250 ml), mouku (150 g), špetku soli, cukr (25 g), vanilkový cukr, špetku sody a vymícháte těsto, podobné palačinkovému těstu, jen bude hustší. Pak vyšleháte bílky a opatrně je vmícháte do těsta. Na pánvi si roztopíte máslo (2 PL), dáte orestovat jablíčka, které trošku necháte zkaramelizovat, zamícháte a nalijete těsto. Smažíte pomalu až ztuhne (asi 4 minuty), pak otočíte, chviličku smažíte a vidličkou nebo plochou vařečkou "rozbijete" na kousky. Dáte na talíř a hojně posypete moučkovým cukrem. Tím opravdu nešetřete, nezapomeňte, že ani těsto na palačinky není moc sladké.

No dobře, úplně dietní to není (však toho nesníte hrnec, je to dezert!), ale zase se u trhance báječně vzpomíná na zážitky z Vídně. Tak Mahlzeit! ;-)

0 komentářů:

Okomentovat