úterý 20. května 2014

SERVUS IN WIEN!

20.5.2014  Zdravím (i jen potenciální) cestovatele, máme tu konečně krásné počasí a tak vás zvu na virtuální výlet do Vídně. Když se řekne Vídeň, většinu z nás asi napadne sachr, vídeňské kafíčko, valčík nebo vánoční trhy... Tak to vezmu trochu z jiné strany, udělám z toho takový vídeňský toulavý mišmaš.

Ještě chci upozornit, že fotky jsou pořízeny během tří let, kdy jsem Vídeň navštívila dvakrát soukromě a jednou jsem se zúčastnila třídenního jazykového semináře. Tuto virtuální prohlídku jsem pojala jako celodenní (možná spíš dvoudenní) výlet. Pokaždé, za ty tři roky, jsem Vídeň navštívila v prosinci, a kvůli známým vánočním trhům to nebylo, prostě to tak vyšlo. Letos se chystám na Vídeň už někdy v létě, takže to bude změna, o které taky třeba napíšu. Moc se těším do zoologické zahrady, do zámeckého parku v Schönbrunnu nebo na Donauinsel.

Pojďme se tedy toulat...
Začnu dominantou Vídně a tou je bezesporu Katerdála sv. Štěpána (něm. Stephansdom) na ulici Stephansplatz. Jedná se o gotickou stavbu z poloviny 12. století. Když si katedrálu prohlédnete zevnitř a budete si ji chtít prohlížet dál i zvenku (nejlépe u kafíčka), vyjeďte výtahem do nejvyššího patra proskleného domu Haas-Hausu naproti. Ten zcela jistě nepřehlédnete, protože je to jediná moderní budova vsazená do historického centra Vídně. Pamatuji se, že se vedly debaty o vhodnosti této budovy zasazené mezi historické domy, ale já se přiznám, že mně ten kontrast nevadí, naopak se mi líbí.
Posilněni kafíčkem (doporučuji Melange nebo kleiner Brauner) ano, jmenuje se stejně jako já, dokonce i malé je jako já, vlastně ještě menší, a to je co říct! projdete nákupní třídou Kärntner Straße a na jejím konci vpravo uvidíte hotel Sacher, ve kterém vymysleli onen světoznámý a stejnojmenný dort.

Ale to už se vlastně budete nacházet na křižovatce ulic Kärtner Straße a Philharmonikerstraße, takže se musíte přemístit na stanici metra Karlsplatz (asi 7 minut pěšky), odkud pojedete metrem U4 asi 3 minuty do stanice Landstraße. Pak to bude zase asi 8 minut pěšky na ulici Kegelgasse a tam už uvidíte nepřehlédnutelný a extravagantní Hunderwasserhaus. Podobný dům - Kunst Haus architekta Friedensreicha Hundertwassera (pův. jménem Friedrich Stowasser - pěkně si to poněmčil) se nachází na Untere Weißgerberstraße. Obě budovy ve stylu vídeňské secese něčím připomínají dílo mého oblíbeného Gustava Klimta, kterým se pan Hundertwasser prokazatelně inspiroval. Při jejich prohlídce na vás dýchne optimismus a pohoda, přestože právě Hundertwasserhaus původně sloužil jako ubytování pro sociálně slabší skupinu obyvatel. Dnes je z něj vídeňská atrakce a kdyby mi někdo nabídl bydlení právě tady, měla bych sbaleno asi dost rychle.


Tak, pokud vám z obdivování té krásy vyhládlo, odebereme se do světa jídla a mlsot. Uvidíte neviděné, ochutnáte neochutnané... Teda pokud si troufnete. ;-) Přemístili jste se od Hundertwasserhausu zpátky na stanici metra U4 a dojeli zase zpátky na zastávku Karlsplatz. Odtud jste se vydali pěšky (asi 8 minut) na Trh mlsounů (něm. Naschmarkt). A co zde najdete? Nepřeberné množství všech druhů sýrů, koření, uzenin, ryb a mořských plodů, pekařských výrobků, sladkostí, ovoce a zeleniny, o kterých jste ani neměli tušení, že existují. Většinou se vám budou sbíhat sliny jindy si možná řeknete, že toto byste do pusy nevzali ani náhodou, i když opravdu moc toho nebude. :-) Určitě se neudržíte a nějakou dobrotu ochutnáte. Moc se ale nepřejídejte, protože na boku tržnice je spousta bister a rychlých občerstvení, kde se relativně levně a dobře naobědváte. Já si z Naschmarktu většinou vozím koření, nějaký ten sýr a skvělé olivy. A v zimě si neodpustím vánoční punč.
Jste posilněni obědem a tak jistě přijde vhod malá procházka na vytrávení. Z Naschmarktu se vydáte po Friedrichstraße na Operngasse a pak po Hanuschgasse směrem k zahradě (parku) Burggarten, je to pěšky asi 10 minut, a rozhodně stojí za shlédnutí. Projděte zahradou a dejte se směrem k Hofburgu, který nemůžete přehlédnout, je odtud dobře vidět a když budete mít štěstí, povlaje na něm i rakouská vlajka (to, když bude prezident v úřadu). Ze zahrady k Hofburgu je to cca 5 minut. No, a to už budete zase v samém centru. Hned za Hofburgem vás čeká Michaelerplatz, což je náměstí před (nebo za) Hofburgem. Tam určitě pořídíte nějaké fotografie nejen památek, ale také nádherných koňských spřežení. A čekejte hoooodně turistů. Teď se vydejte po Reitschulgasse k Albetině, vídeňské galerii umění, kde jsou kromě měnících se výstav také stálé expozice sbírek např. Egona Schieleho, mého oblíbeného Gustava Klimta, Oskara Kokoschky, ale také da Vinciho, Rembrandta nebo Rubense. V Albertině budete z Michaelerplatzu za 5 minut.
A je tu poslední vídeňská zastávka, ale bude to zastávka opravdu velkolepá. Jenže nejdřív se k ní musíte dopravit. Od Albertiny projděte kolem Vídeňské státní opery (něm. Wiener Staatsoper) po ulici Opernring ke stanici metra Karlsplatz (ano, tam už jsme dneska byli). Nasednete na metro U4 a pojedete asi 10 minut k samému letnímu sídlu císařovny Sissi, k zámku Schönbrunnu. Projdete Schönbrunner Schloßstraße, přes Schönbrunner Schloßbrücke, pak po Hadikgasse, to celé asi za 10 minut a jste tam. Schönbrunn je barokní zámek, mimo jiné zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. V zámecké zahradě najdete i nejstarší zoologickou zahradu na světě, která byla již několiktát oceněna jako nejlepší ZOO v Evropě.


Musím se ještě zmínit o tradičních vánočních trzích, které neodmyslitelně patří k předvánoční Vídni. Každý rok je navštíví tisíce turistů z celé Evropy (a nejen z ní), a Češi nejsou výjimkou. Ve Vídni vlastně najdete hned několik vánočních tržnic, ale na všech je téměř to samé, takže si vyberte jednu, i tak toho chození budete mít až až.Myslím, že za jeden den se to nedá stihnout tak, abyste to všechno vstřebali a opravdu si to užili. Takže to berte jen jako návrh, co ve Vídni stojí za vidění a udělejte si buď vlastní plán, nebo se držte mého, ale rozdělte si to na dny dva.

Tak ještě pár fotek...

Státní opera (něm. Staatsoper)


Vídeňský "orloj"
Tady mají nejznámější (a prý největší) řízek ve Vídni a údajně i v celé Evropě. :-)
Vidíte, nejen kafe, ale i ulice se tu jmenuje skoro jako já (ta přehláska nad ä se jim teda trochu nepovedla). No, opravdu nemůžu jinak, než Vídeň milovat. ;-)

Na závěr možná přijde vhod i rada, jak ve Vídni cestovat. Po příjezdu do Vídně, pokud přijedete autem, zaparkujte buď na některém ze záchytných parkovišť nebo někde mimo centrum u obytného domu - tady si ale pohlídejte dodatkové tabulky, někdy je parkování jen pro bydlící. Pak si kupte celodenní jízdenku, která pro dospělého stojí cca 6,80 € a s touto jídenkou můžete cestovat 24 hodin po Vídni kam se vám zachce. Nezapomeňte si jízdenku při první jízdě označit! Od věci, myslím, není ani informace týkající se rakouských svátků, kterých ještě letos bude sedm, a to:
čt 29.5. - Christi Himmelfahrt
po 9.6. - Pfingstmontag
čt 19.6. - Fronleichnam
pá 15.8. - Maria Himmelfahrt
ne 26.10. - Nationalfeiertag
so 1.11. - Allerheiligen
po 8.12. - Maria Empfängnis
Obchody zavírají většinou v šest, v sobotu v pět a v neděli mají zavřeno ne jako u nás! Pokud budete potřebovat najít ve Vídni nějaký spoj, stačí napsat místo, příp. ulici nástupu a výstupu a tenhle vyhledávač vás navede.

Tak, přeji vám hezké vídeňské zážitky a budu se těšit na vaše komentáře, případně tipy, co si ve Vídni nenechat ujít. Servus in Wien!

2 komentáře:

  1. Báječný článek, opravdu! Miluji podobná cestovatelská okýnka, navíc když autor poskytne čtenáři nejen úžasné fotky (líbí se mi občas netypicky zvolené úhly, nepůsobí jako klasické turistické snímky:)), ale také spoustu informací a užitečné tipy. Vídeň je opravdu překrásné město, plánuji ho navštívit co nejdříve :)

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuju, Andullie, opravdu moc mě to potěšilo a jsem ráda, že se toto "cestovatelské okýnko" líbí. :-)

    OdpovědětVymazat