sobota 1. srpna 2015

MAĎARSKO aneb třikrát BÉ

1.8.2015  Letošní krátkou dovolenou jsme se (vzhledem k mému zdravotnímu stavu) rozhodli absolvovat autem, abychom se mohli v případě potřeby rychle vrátit. Volba padla na blízké Maďarsko. Už dlouho jsem chtěla poznat Budapešť a také jsem si chtěla zavzpomínat na prázdniny u Balatonu. Takže si uvařte kafe nebo čaj, tento článek bude trochu delší. :-)

Od nás z jižní Moravy jsme vyjeli za pěkného počasí, vzali jsme to přes Bratislavu, Velký Meder a Komárno.

Naše nultá B-zastávka byla v Bratislavě. Měli jsme nádherné počasí, takže jsme si zašli na kafíčko do UFO restaurace na Novém mostě (dříve SNP) a ze střechy restaurace jsme viděli Bratislavu jako na dlani.


Z vyhlídky nad kavárnou UFO

Pohled na bratislavský hrad z restaurace UFO


Pak jsme se přesunuli do centra Bratislavy, kde jsme prošli pěší zónu a okoukli pár památek a zajímavostí.

 Slovenské národní divadlo

Čumil vykukující z kanálu - na rohu ulic Panská a Rybárska brána

Poté už jsme nasedli do auta a jeli do Velkého Mederu, kde jsme přenocovali. Druhý den nás už čekala uplakaná Budapešť, tedy první z maďarských B-zastávek. Snad každý ví, že Budapešť je hlavní město Maďarska a leží na Dunaji. Méně už se ale ví, že svůj název nese podle dvou městských částí, a to Budy a Pešti, které se rozkládají na opačných březích Dunaje. Budapešť je nádherné město, a jako že se mi vždycky líbila Vídeň, tak si troufám říct, že Budapešť je snad i o maličko hezčí. ;-) Šedesát párů bot na břehu Dunaje :-(

Parlament

Další deštivý den nás po Budapešti čekala návštěva nádherného historického a zároveň moderního města Györ. Jedná se o velmi upravené lázeňské město s termály vyvěrajícími i na náměstí. Budete-li mít někdy příležitost Györ navštívit, určitě tam zajeďte. Jedním slovem - nádhera...

Pára na náměstí


 Kdo by neznal sifonovou láhev?


Až vám nějaký lingvista bude tvrdit, že maďarština je ugrofinský jazyk a tudíž s češtinou nemá pranic společného, pošlete ho... do Györu! :-)


Györ jsme si opravdu užili. Na řadě byla druhá B-zastávka, a sice "maďarské moře", tedy Balaton a okružní jízda kolem něj. Balaton jsme si rozdělili na dva dny s přespáním v Keszthély a návštěvou termálních lázní Hevíz. Severní pobřeží Balatonu jsme sjeli docela rychle. Udělali jsme jen jednu větší zastávku v Tihany, což je malý poloostrůvek, na kterém se dá nalodit na trajekt a přejet na jižní stranu Balatonu. Poté jsme už spěchali se ubytovat do pěkného penzionu v Keszthély s příjemnou paní domácí i obsluhou. Druhý den nás čekaly termály Hevíz, procházka městem a tím i odpočinek po několikadenním cestováním.

 A jde se do termálů, zatím jsme se moc neohřáli!

  Lekníny v Hevízu

 A jsme u moře! :-) Jestli se vám zdá přezdívka "maďarské moře" přehnané, schválně zkuste dohlédnout na druhý břeh. Mně se to nepovedlo.

Další den se umoudřilo počasí (tropy nebyly, ale přestalo konečně pršet) a čekala nás poznávací jízda podél jižního pobřeží Balatonu. Udělali jsme několik malých zastávek, ale první větší byla v Balatonföldvár. Tam jsme se zdrželi pár hodin na oběd a malou procházku, pak už jsme pokračovali zase dále směrem ke známému a modernímu letovisku Siófok.

 Konečně sluníčko...

Maďarská kuchyně je výtečná a prostředí restaurací i obsluha jsou příjemnéPředposlední a poslední den naší dovolené jsme strávili v krásných termálních lázních Bük - třetí B zastávka, kde nám konečně přálo počasí a užili jsme si i tepla a sluníčka. Ale Maďarsko má tolik pozitiv, že pár dešťových kapek nebo mraků pokazit dovolenou rozhodně nemůže. Někdy bych si chtěla zopakovat (slunečnou) Budapešť a navštívit i Margaretin ostrov a Rybářskou baštu.

Viszontlátásra!
P.S. Uznávám, že maďarština nemá s češtinou až tolik společného, jak jsem tvrdila v Györu. :-)

0 komentářů:

Okomentovat