sobota 22. srpna 2015

PEČENÁ ZELENINA

22.8.2015  Letošní léto je přesně podle mého gusta, hodně sluníčka a teplo. Po malém ochlazení se k nám zase mají vrátit tropy a tak určitě bude chuť na něco lehkého. Starší letní (a lehký) recept najdete tady. Toto jídlo je ideální na zpracování sezónní zeleniny, především cuket, kterých je touto dobou na každé zahrádce dostatek.


Na pečenou zeleninu budete potřebovat (velmi orientačně, na přesném množství ani skladbě surovin opravdu nezáleží)

1/2 kg brambor
2 větší cukety
3 středně velké mrkve
2 středně velké petržele (kořen)
5 velkých žampionů
1 větší cibule
3 stroužky česneku
2 větší kapie
a dále je možné přidat 1 střední lilek, 15 celých cherry rajčátek (tady na fotce nejsou, protože jsem je tentokrát neměla)

Zeleninu pokrájejte nejlépe takto: kapii na kostičky, brambory, žampiony a cuketu na drobnější plátky, mrkev a petržel na tenké proužky, cibuli na kolečka, česnek namačkejte. Připravte si dvě větší mísy, do jedné dejte nakrájenou tvrdší zeleninu (brambory, mrkev, petržel, cibuli), do druhé tu měkčí (cuketu, kapii a žampiony). K té tvrdší ještě přidejte namačkaný česnek.

A nyní dejte do každé mísy k nachystané zelenině 3 PL javorového sirupu nebo medu, 4 PL balzamikového octa, 2 PL sójové omáčky, 1 PL majoránky, 5 PL olivového oleje, sůl a pepř, 3 snítky nasekaného mladého rozmarýnu, hrst nasekané petrželky, 1 ČL tymiánu, asi 1/2 hrsti nasekané bazalky a libečku. Bylinky jsou moc důležité, ale volbu nechám na vás. Každý upřednostňuje trochu něco jiného, prostě jen ať to voní po bylinkách a chutná vám to. Zapněte troubu na 250°C a obě mísy důkladně zamíchejte, ať se chutě spojí. Vymažte plech lehce olejem a vysypte na něj obsah první mísy (tedy té s tvrdší zeleninou), pěkně směs rozprostřete a dejte až do úplně vyhřáté trouby téměř nahoru. Pečte asi 20 minut. Až je zelenina poloměkká, přidejte obsah druhé mísy a vše na plechu důkladně promíchejte. Pečte dalších 20 minut, možná více, možná méně, musí se to vyzkoušet. Já jsem na posledních 5 minut pustila ještě gril, ať je zelenina lehce opečená. Podávat se může jen tak samotná, ale třeba i s pečeným kuřecím stehýnkem nebo plátkem. To krájení je trošku zdlouhavější, ale pak už hodíte do trouby a 40 minut se věnujete něčemu úplně jinému. Třeba čtení starších příspěvků mého blogu... :-)

Ať vám chutná!

P.S. aktualizace 24.7.2016: Tentokrát jsem přidala lilek a pekla všechnu zeleninu najednou, vůbec nic se nestalo. Čas pečení jsem upravila na 30 minut, asi dost záleží na velikosti nakrájení. 

0 komentářů:

Okomentovat